پرنده ایران اسلامی المپیک فوتبال فوتبالیست

پرنده: ایران اسلامی المپیک فوتبال فوتبالیست ورزشکاران اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی دلایل مهم بروز نارضایتی از روحانی در میان مردم

حالا صد روز از شروع دولت دوازدهم می گذرد و رییس جمهور روحانی از گزارش عملکرد صد روزه دولتش با مردم سخن می گوید. مردمی که در خرداد۹۶ با غلبه بر ناامیدی ها و با ا

دلایل مهم بروز نارضایتی از روحانی در میان مردم

دلایل مهم بروز نارضایتی از روحانی در میان مردم

عبارات مهم : پرونده

حالا صد روز از شروع دولت دوازدهم می گذرد و رییس جمهور روحانی از گزارش عملکرد صد روزه دولتش با مردم سخن می گوید. مردمی که در خرداد۹۶ با غلبه بر ناامیدی ها و با امید به اصلاح شرایط کشور نام حسن روحانی را «تَکرار» کردند.

دلایل مهم بروز نارضایتی از روحانی در میان مردم

وقتی به چند ماه پیش بازمی گردیم شاهد آن هستیم که محبوبیت روحانی در روزهای انتخابات با شیب ملایمی زیاد کردن پیدا می کرد و در نهایت در روزهای نهایی با زیاد شدن وجوه اصلاح طلبانه گفتار روحانی و البته حمایت قاطع بزرگان جریان اصلاحات از او رای قابل توجه حدود شصت درصدی نصیب او شد. این رای اوج بسیاری از رای دهندگان را امیدوار کرده بود که منتخبشان در دولت تازه با قدرت و توانی مضاعف به میدان می آید و نقاط ضعف و انفعال های موجود در کارنامه دولت اول روحانی جای خود را به قاطعیت و سرعتی زیاد جهت حل پرسشها خواهد داد.

با نگاهی به نظرسنجی ها شاهد آن هستیم که محبوبیت روحانی به همان میزان که در همین چند ماه پیش و روزهای انتخابات۹۶ اندک اندک زیاد کردن می یافت حالا رو به افول می رود و نشانه هایی از نارضایتی در جامعه نمود پیدا می کند. در ادامه به دلایل بروز این نارضایتی ها از کارنامه صد روزه دولت اعتدال می پردازیم.

حالا صد روز از شروع دولت دوازدهم می گذرد و رییس جمهور روحانی از گزارش عملکرد صد روزه دولتش با مردم سخن می گوید. مردمی که در خرداد۹۶ با غلبه بر ناامیدی ها و با ا

شاید بتوان علت مهم نارضایتی به وجود آمده در میان حامیان روحانی را با بی توجهی رییس جمهور نسبت به محدودیت های موجود مرتبط دانست. روحانی به شکل بی محابایی در وقت انتخابات انتظارات را اوج برد و بعد از برگزیده شدن از جانب اکثریت و در هنگام عمل با موانع گوناگون و قابل آینده نگری مواجه شد.

به عنوان مثال رییس جمهور روحانی در روزهای انتخابات به گونه ای سخن گفت که همگان مطمئن بودند که حضور وزیر زن در کابینه امری قطعی است ولی در عمل شاهد بودیم که نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه روحانی حاضر به توضیح و براق سازی دلایل عدم موفقیتش در اجرای این وعده هم نشد و با تک جمله «خواستم ولی نشد» از کنار این عنوان که یکی از خواسته های مهم از روحانی بود گذشت. این مثال و نمونه های دیگری از این دست نشانگر آن است که آقای روحانی در هنگام انتخابات یا به طور عمدی و یا سهواً وعده هایی را به مردم داده است که تنها نتیجه آن جلب توجه رای دهندگان بوده است و ظاهرا هنوز فشارهای خارج از دولت اجازه اجرایی شدنش را نمی دهد.

این قصه آن وقت غم انگیزتر می شود که به یاد بیاوریم که حسن روحانی هنگامی که با مطالبه گسترده حامیانش در خصوص برطرف حصر (به عنوان یکی دیگر از انتظارات حامیان دولت از منتخبشان) مواجه می شد از این می گفت که بعضی کارها با رای بالای ۵۱ درصد شدنی است ولی امروز و با وجود داشتن رای حدود ۶۰درصد خبری از ارائه یک گزارش براق در این باره هم نیست. از دیگر دلایل نقدهای حامیان روحانی نسبت به عملکرد صد روزه او را می توان در تفاوت های تابستان۹۲ و تابستان۹۶ یافت.

دلایل مهم بروز نارضایتی از روحانی در میان مردم

در تابستان۹۲ و هنگام شروع به کار دولت اول روحانی شاهد وضعیتی اسف بار در بخش های متفاوت بودیم. از تورم ۴۰درصدی و قیمت رشد منفی۷درصد در اقتصاد تا تحریم های متفاوت و تاثیرگذار بر معیشت مردم و احتمال وقوع برخورد نظامی علیه کشورمان در حوزه سیاست خارجی و. . . در چنان وضعیتی که می توان نام آن را «حالت بدتر» گذاشت روحانی سکان اداره قوه مجریه را در دست گرفت و توانست با تمرکز بر روی همین دو بخش که اوضاع کلی آن ذکر شد به آن ها سر و سامانی دهد و اوضاع کشور در بخش اقتصادی و سیاست خارجی را از «حالت بدتر» به «حالت بد» عوض کردن دهد. ولی حالا و در دولت دوم روحانی ماموریت سخت و پیچیده عوض کردن «حالت بد» به «حالت خوب» بر عهده روحانی و تیم همراهش هست. بدیهی است که عوض کردن اوضاع هر سیستمی از «بدتر» به «بد» با همه مشکل هایش کار راحت تری از عوض کردن «وضعیت بد» به «وضعیت خوب» هست. شاید بتوان بخشی از مشکل کار روحانی در دولت دوم را در همین جا جستجو کرد.

الان دیگر خبری از تورم ۴۰ درصدی و یا قیمت رشد منفی۷ درصد نیست که بتوان با عوض کردن محسوس آن از موفقیت دولت سخن گفت یا دیگر از پرونده هسته ای که با بی کفایتی مسئولان وقت جز تحریم نتیجه ای نداشت خبری نیست که مختومه شدن آن به واسطه برجام باعث موفقیتی بزرگ جهت دولت شود. امروز به پوسته سخت تورم رسیده ایم و به این انتظار که قیمت رشد باید ملموس باشد. اکنون و با مختومه شدن پرونده هسته ای نگاه ها به سمت سایر پرونده های اختلافی میان کشور عزیزمان ایران و غرب رفته است و بسیاری از روحانی و تیم سیاست خارجی اش مطالبه برطرف تحریم های باقی مانده را دارند.

حالا صد روز از شروع دولت دوازدهم می گذرد و رییس جمهور روحانی از گزارش عملکرد صد روزه دولتش با مردم سخن می گوید. مردمی که در خرداد۹۶ با غلبه بر ناامیدی ها و با ا

تحریم هایی که برطرف آن ها در قدم اول نیازمند ایجاد اجماعی در داخل کشور هست. اجماعی که در پرونده هسته ای حداقل از تابستان۹۲ به این سو به طور نسبی وجود داشت ولی در خصوص سایر پرونده ها اثری از آن یافت نمی شود. صد روز اول دولت اعتدال در دور تازه فعالیت هایش کاملا خنثی گذشت و به جز چند اقدام جزیی اثر ملموسی از تلاش جهت اجرایی شدن وعده های رییس جمهور روحانی به مردم مشاهده نمی شود. این اتفاق که باعث زیاد کردن نارضایتی ها خواهد شد می تواند در آینده دولت را دچار مشکلاتی کند و راه را بر اجرای برنامه های دولت مسدود سازد. دولتمردان هیچگاه نباید این امر مهم را از خاطر ببرند که جهت اجرای هر برنامه ای در هر حوزه ای ابتدا باید رضایت مردم را جلب کرد و به مطالباتشان توجهی خاص نشان نداد نه آنکه با بی تفاوتی از کنارش عبور کرد.

روزنامه بهار

دلایل مهم بروز نارضایتی از روحانی در میان مردم

واژه های کلیدی: پرونده | تحریم ها | انتخابات | نارضایتی | حسن روحانی | رییس جمهور | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs