پرنده ایران اسلامی المپیک فوتبال فوتبالیست

پرنده: ایران اسلامی المپیک فوتبال فوتبالیست ورزشکاران اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار اجتماعی زوایای تازه از فوت ببرهای باغ‌وحش وکیل‌آباد

پرونده فوت ۸ قلاده ببر وارد مرحله‌ جدیدی شده است و در آخرین اتفاق، دادستانی مرکز خراسان رضوی نمایندگانی از دامپزشکی و حفاظت محیط‌ زیست استان را احضار کرد. 

زوایای تازه از فوت ببرهای باغ‌وحش وکیل‌آباد

زوایای تازه از فوت ببرهای باغ وحش وکیل آباد

عبارات مهم : آخرین

پرونده فوت ۸ قلاده ببر وارد مرحله جدیدی شده است و در آخرین اتفاق، دادستانی مرکز خراسان رضوی نمایندگانی از دامپزشکی و حفاظت محیط زیست استان را احضار کرد.

به گزارش ایسنا؛بلافاصله بعد از انتشار خبر فوت 8 ببر در باغ وحش وکیل آباد، این عنوان به وسیله محیط زیست تکذیب شد و همتی اعلام کرد: «تلف شدن هشت قلاده ببر تا کنون در هیچ دوره ای رخ نداده و کاملاً بی اساس هست. تنها مورد سابقه تلف شدن ببر در خرداد امسال رخ داد که آن هم ناشی از درگیری دو ببر نر و ماده در قفس بود که موجب بریدگی دم پلنگ ماده، عفونت شدید و فوت آن شد.»

رئیس شرکت محیط زیست نیز این خبرسازی ها را حربه ای جهت تخطئه محیط زیست دانست. کلانتری گفت: «مگر در باغ وحش چقدر ببر است که 8 تای آن ها را بکشند و قربانی کنند؟ با این کار می خواهند روز محیط بان را تحت تأثیر قرار دهند».

زوایای تازه از فوت ببرهای باغ‌وحش وکیل‌آباد

اما دو روز بعد، معاون دادستانی مرکز خراسان رضوی از پیداشدن هفت تخته پوست و چهار جمجمه ببر در باغ وحش مشهد خبر داد و تصریح کرد: «براساس اطلاعات، تنها در زمستان سال گذشته هفت قلاده ببر تلف شده است اند که این به تنهایی آمار دلواپس کننده ای ست و علی رغم نظر مسئولان باغ وحش که ببرها بر اثر کهولت سن تلف شده است اند، بر مبنای نظر کارشناس دادستانی، جمجمه های پیداشده جوان بوده اند.»

بخشی محبی با اشاره به سخنان اخیر مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، آن را خلاف واقع دانست و گفت: «مسئولان شرکت حفاظت محیط زیست استان منکر پیداشدن این موارد شدند، ولی طی بازرسی که به دستور دادستانی انجام شد، این موارد تایید شدند.»

پرونده فوت ۸ قلاده ببر وارد مرحله‌ جدیدی شده است و در آخرین اتفاق، دادستانی مرکز خراسان رضوی نمایندگانی از دامپزشکی و حفاظت محیط‌ زیست استان را احضار کرد. 

محیط زیست استان نیز با جوابیه ای توجه رسانه ها را به بازه زمانی فوت هشت قلاده ببر معطوف و تأکید کرد که در سال 97 تنها یک قلاده ببر فوت شده است است و در تبیین اصطلاح «کهولت سن» که علت فوت ببرها در سال گذشته عنوان شده است بود، گفت: «شاید عبارت «کهولت سن» جهت شماری ببر بالغ جهت عموم مفهوم نباشد، ولی اصل ماجرا آن است که در زیستگاه طبیعی در وقت جفت گیری ببرها مشابه سایر گربه سانان، نزاع بر سر گونه ماده، منجر به درگیری بین رقبای نر و ترک قلمرو از سوی ببر مسن تر می شود».

در خاتمه این جوابیه نیز تصریح شده است بود که پوست های پیداشده از ببرها، اصلاً مکشوفه به شمار نمی آیند، چون این اداره کل و شرکت حفاظت محیط زیست پیش از این نیز در جریان آمار تلفات بوده و طبق روال اجزاء وحوش تلف شده است و خصوصاً پوست گونه های ارزشمند در باغ وحش به منظور دباغی و تاکسیدرمی، نگهداری می شود تا در موراد آموزشی به کارگرفته شوند.

هم وقت با این جوابیه، مدیرکل شکار و صید شرکت حفاظت محیط زیست نیز تاکید کرد که فوت 8 ببر در 10 ماه گذشته در باغ وحش وکیل آباد تأیید نمی شود و آن دسته از تاکسیدرمی های یافت شده است نیز مربوط به ببرهای تلف شده است در سال های 93 تا 97 است.

زوایای تازه از فوت ببرهای باغ‌وحش وکیل‌آباد

نکته مهمی که در مصاحبه علی تیموری به آن اشاره شد بحث مازاد بودن شماری از این 15 قلاده ببری است که در باغ وحش وکیل آباد نگهداری می شوند. پیش تر نیز بحث کم بودن فضای فیزیکی مجموعه مسأله ای بود که کارشناسان و مسئولان به آن اشاره کرده بودند.

کشف لاشه های تازه در باغ وحش وکیل آباد از آخرین اخباری بود که در این کش وقوس رسانه ای مطرح شد. بخشی محبی در مصاحبه ای که 7 مردادماه با ایسنا داشت، گفت: «پس از کشف 7 تخته پوست و 4 جمجمه ببر در باغ وحش وکیل آباد مشهد، روز گذشته کارشناسان خبره ای جهت بازرسی به باغ وحش مشهد اعزام شده است و در بازرسی های خود از داخل یکی از انبارهای باغ وحش دو تخته دیگر از پوست یوزپلنگ کشف کردند.» وی همچنین به تازه بودن بعضی جمجمه ها نیز اشاره کرد.

پرونده فوت ۸ قلاده ببر وارد مرحله‌ جدیدی شده است و در آخرین اتفاق، دادستانی مرکز خراسان رضوی نمایندگانی از دامپزشکی و حفاظت محیط‌ زیست استان را احضار کرد. 

در آخرین اظهار نظر نیز معاون دادستان مرکز خراسان رضوی از احضار نمایندگان دامپزشکی و محیط زیست به دادستانی خبر داد.

«محمد بخشی محبی» در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، گفت: عنوان باغ وحش یکی از حقوق عامه ای است که مردم مشهد آن را از دادستانی مطالبه می کنند. دادستانی مرکز استان هم به لحاظ این که باید حقوق حیوانات رعایت شود و هم به لحاظ این که باغ وحش را به عنوان یکی از مراکز توریستی گردشگری مشهد می شناسد، درصدد برآمده است تا این عنوان را به طور کامل پیگیری کند.

زوایای تازه از فوت ببرهای باغ‌وحش وکیل‌آباد

وی افزود: درهمین زمینه مکاتباتی با مجموعه های فرمانداری و حفاظت محیط زیست و دامپزشکی صورت گرفته است و در آخرین اقداماتی که انجام شده است هست، جهت اقلام مکشوفه، اعم از پوست و جمجمه، دستور قضایی صادر شد تا با انجام آزمایش های لازم، علت فوت ببرها مشخص شود.

مهلت یک هفته ای دادستانی به باغ وحش

بخشی محبی در ادامه گفت: بنا شده است است تا مصوبه ای که جهت اجرای دقیق روابط بهداشتی و آئین نامه های مرتبط با باغ وحش ها هست، مطابق کمیته فنی ماده ۸ ابلاغ شود. مالک باغ وحش هم در مهلت یک هفته ای که به آن داده می شود، باید برنامه های کاری خود را در زمینه اجرایی کردن این مصوبات اعلام کند.

او تصریح کرد: باغ وحش مشهد در حال حاضر به طور خاص و ویژه، تمامی زوایایش در دادستانی مرکز استان بررسی می شود.

بخشی محبی گفت: از جمله مواردی که واکاوی شد، داروهایی بود که در باغ وحش وجود داشت و بعضی از آن ها تاریخ مصرفشان گذشته بود. همین طور محل نگهداری حیوانات مطابق آیین نامه حتماً باید شرایط مناسبی داشته باشد. نبود تجهیزات جراحی و تجهیز باغ وحش به دستگاه آون که دستگاه استریل کردن هست، از دیگر نقص های موجود بود. می توان علت فوت آن قلاده ببر را در خردادماه ناشی از عفونت دُم آن بعد از جراحی دانست.

معاون دادستان مشهد خاطرنشان کرد: کارشناسان گفته اند که توجه به مباحث بهداشتی نظیر میزان تردد و سرکشی دامپزشکان و نگهبانان باغ وحش، حوضچه های ضدعفونی در ورودی های باغ وحش و حتی مقدار داروهای بی هوشی بسیار کم بوده هست. این عنوان نشان دهنده این است که توجه کافی به وسیله دامپزشک باغ وحش و حفاظت محیط زیست صورت نگرفته است.

بخشی محبی با بیان این که «از همین رو به دامپزشکی و حفاظت محیط زیست اعلام شد تا ظرف همین هفته جاری، بررسی های مورد نیاز را نسبت به باغ وحش داشته باشند»، ادامه داد: مسئولان محیط زیست باید تذکراتی در چارچوب قانون به مالک باغ وحش بدهد تا آن ها را اجرایی کند، ما هم پیگیری های مورد نیاز را در خصوص این کارها خواهیم داشت.

احضار نمایندگان محیط زیست و دامپزشکی به دادستانی

معاون دادستانی گفت: آخرین اقدامی که طی 2 روز گذشته انجام شد، نمایندگان دامپزشکی و محیط زیست جهت ادای پاره ای توضیحات، به دادستانی فراخوانده شدند. دیگر این که باید نسبت به شرایط بهداشتی و اوضاع حیوان ها هرچه سریع تر تعیین وظیفه کنند.

بخشی محبی در ادامه گفت: علت حضور نماینده دامپزشکی این بوده که مباحث کارشناسی نسبت به باغ وحش که مشمول بر مدیران محیط زیست، دامپزشکی و سایر مدیران متولی می شود، بیش تر مورد تحقیق قرار گیرد.

او گفت: نشانه مهم دادستانی هم اکنون حفظ و استانداردسازی باغ وحش و استفاده از ظرفیت های متعدد داستانی جهت حفاظت از مجموعه باغ وحش هست، چون منطقه ای توریستی است و وجود آن جهت شهر مورد نیاز است.

معاون دادستان مرکز خراسان رضوی تصریح کرد: آخرین اقدامی که انجام داده ایم انتقال پوست ها و جمجمه های کشف شده است به حفاظت محیط زیست بود تا نسبت به آن ها آزمایش های مورد نیاز صورت گیرد و علت فوت آن ها را متوجه شویم.

واژه های کلیدی: آخرین | جمجمه | داستان | استانی | داستان | روز گذشته | دامپزشکی | استاندارد

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs